HTEC Group je međunarodna kompanija, osnovana 2008. godine u Beogradu, koja se bavi konsaltingom, razvojem digitalnih proizvoda i inženjeringom. Ova kompanija kreira različiti spektar tehnoloških rešenja u obastima poput maloprodaje, transporta, pametne mobilnosti (eng. smart mobility), zdravstva, rešenja za laboratorije, kao i cloud rešenja za klijente. Kompanija ima kancelarije u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Severnoj Makedoniji, Sloveniji, Rumuniji, Bugarskoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Holandiji, Velikoj Britaniji i skandinavskim zemljama.
Istorijat
HTEC Group je jedna od kompanija koje su počele sa radom u Beogradu 2008. godine. Na početku su konsultantski radili za holandski startap Silicon Hive, koji je kasnije otkupio INTEL. Ova kompanija je kasnije dovela i INTEL-ov razvoni centar u Srbiju u kojem je rađeno na razvoju tehnoloških rešenja za kamere na mobilnim telefonima. HTEC je zauzeo treće mesto na Deloitte-ovoj listi 50 najbrže rastućih tehnoloških kompanija u Centralnoj Evropi za period od 2009. do 2013.
U 2020. godini HTEC je otkupio jednu od najvećih domaćih uslužnih tehnoloških kompanija Execom, a zatim u 2021. godini i beogradski Konstrukt, kompaniju za strategiju i dizajn proizvoda. Krajem iste godine akvizirali su dizajnerski studio iz SIlicijumske doline – Momentum Design Lab.
Početkom 2022. HTEC je dobio investiciju od 140 miliona dolara od Brighton Park Capital-a za dalju globalnu ekspanziju i napredak.
Delatnost
HTEC je uslužna, proizvodna i konsultantska kompanija koja se bavi kreiranjem i razvojem proizvoda, održavanjem postojećih ili novih prozvoda za svoje klijente. Za razvoj proizvoda između ostalog koriste i Data Science, mašinsko učenje i veštačku inteligenciju, robotiku i automatizaciju.
Za svoje klijente HTEC kreira rešenja u sledećim oblastima: transport, saobraćaj i pametna moblinost, zdravstvo i medicina, finansijska tehnologija i bankarstvo, napredna tehnologija (hitech), LabTech i ScienceTech, zelena tehnologija i energija, maloprodaja, distribucija i logistika.
Klijenti
U svojih 14 godina postojana HTEC je imao brojne inostrane i domaće klijente. Neki od njih su velike globalne kompanije poput: INTEL-a, Qualcomm-a, IBM Research-a, SAMSUNG-a, Stene, Humeds-a, Quinyx-a, Hobré-a, REEF-a i kompanije Great Place to Work.
Ovo su neka rešenja koja su razvili za klijente:
- Stena — kreirali su Orbit platformu koja omogućava praćenje brodova, njihovih ruta i kontejnera
- Telexis — kreirali sistem za bezkontaktno plaćanje u javnom prevozu omogućava putnicima u da plaćaju kartu putem debitnih kartica, kreditnih kartica i mobilnih telefona
- Leaf Logistics — za startup koji se bavi optimizacijom logističkih procesa kreirali softversko rešenje koje analizira potražnju pošiljalaca, identifikuje mogućnosti koordinacije mreže, kao i izvršenja i podmiruje stavke iz ugovora koji su unešeni kroz platformu.
- Great Place to Work — radili na unapređenju platforme tako da poboljša korisničko iskustvo korišćenjem Big Data-e i veštačke inteligencije
Proizvodi
Proizvodi koje je kreira kompanija HTEC Group su uglavnom produkt kolaboracije sa drugim kompanijama ili univerzitetima.
HTEC-ov razvojni tim je tako u saradnji sa američkom kompanijom Marani Health kreirao uređaj za prenatalnu negu uz pomoću kojeg je omogućeno daljinsko praćenje zdravstvenog stanja trudnica i fetusa. Uređaj je zasnovan na mašinskom učenju, veštačkoj inteligenciji i Big data-i.
HTEC je u saradnji sa kompanijom Sigmoid, kao i Fakultetom tehničkih nauka iz Novog Sada i Elektronskim fakultetom u Nišu radio na razvoju moderne robotske šake. Ova šaka ima osetljive senzore dodira, pokretljivost i fleksibilnost, sa naprednim mogućnostima za hvatanje različitih oblika. Namenjena je upotrebi u automatizovanim skladištima i industrijskoj proizvodnji.